Back / DIY Tools / Tool Storage Box / SKU:B20-079RD
Loading...
Loading...
SUMMER SALE
5
Shipped by Aosom Germany
Get 10% off with code: SUMMER10
Shipping Method
Select: Red, 45cmx22.5cmx34.5cm
Only  8  Left
  • 1
Insufficient stock
Please select 1 or more
to earn 51 loyalty point(s) with this product.
Free shipping
Free shipping
Delivery guarantee
Delivery guarantee
Secure Payment
Secure Payment
Security and product resources
Security and product resources
Highlights
  • Convenient Handle: Ensures a comfortable grip, facilitating effortless transportation of the box. DIMENSIONS: 34.5H x 45L x 22.5Wcm. Small tray: 41.5L x 9.5W x 5Dcm. Large tray: 41.5L x 20W x 10Dcm.
  • MAXIMUM LOAD 20KG.
Brand Durhand
SKU B20-079RD
Package QTY 1
Return & refunds
Product Details
Features:
  • An essential item for both home and professional DIY enthusiasts
  • Boasts five collapsible trays internally, offering ample storage for tools and equipment
  • Equipped with a user-friendly handle for effortless transportation
  • Constructed from robust steel and coated with a protective powder finish
  • Can support a maximum load of 20kg
Specification:
  • Color: Red
  • Material: Steel (SPCC)
  • Overall Dimension: 45L x 22.5W x 34.5Hcm
  • Unfolding Dimension: 69L x 45W x 23Hcm
  • Tray Dimension: 41.5L x 9.5W x 5Dcm (small), 41.5L x 20W x 10Dcm (large)