SKU A20-173CG
Package QTY 1
Return & refunds
Wholesale demand
Product Details
Features:
  • 3-4 person camping tent, the large space makes it suitable for trip of a family
  • The individual vestibule provides large space for your baggage or gear
  • The front door on the vestibule has zipper and velcro for closing the door firmly
  • The mesh vents increase air circulation and offer a comfortable experience
  • The lamp hook on the inner top for hanging lights to brighten your outdoor night
  • 4 storage side bags offer place for your mobile phones or other small objects
  • With a waterproof carry bag, so you can easily take it to anywhere you want
  • The waterproof polyester rain fly and ground nail make it ideal for use outside
Specification:
  • Color: Dark Grey, Bright Red
  • Material: Polyester, PE, Glass Fiber
  • Overall Dimension: 426L x 206W x 154H cm
  • Folded Dimension: 63L x 16W x 17H cm
  • Front Door Dimension: 164L x 122W cm
  • Side Door Dimension: 166L x 120W cm
  • Vestibule Dimension: 200L x 176W x 150H cm
  • Door of Inner Tent Dimension: 110L x 95W cm
  • Storage Pocket Dimension: 24.5L x 20W cm
  • Windows Dimension: 116L x 46W cm